KAWA W CIĄŻY – CIĄŻA A KAWA
Picie kawy wzbudza wiele wątpliwości. To temat, który tak naprawdę wciąż pozostaje otwarty, jednogłośnie nie zostało potwierdzone, że kawy w ciąży pić nie można lub że nie jest ona szkodliwa dla matki i dziecka. Zdania specjalistów są podzielone, chociaż istnieje wiele badań, z których wynika, że jej nadmiar ma niekorzystny wpływ na zdrowie maluszka. Rezygnacja z tego napoju bywa jednak bardzo trudna. Wiele kobiet nie wyobraża sobie dnia bez filiżanki czy dwóch mocnego espresso lub delikatnej cappuccino. Czy powinny one całkowicie z niej rezygnować czy wystarczy jedynie ograniczyć jej spożycie?
(NIE)DOBRA KOFEINA
Ziarna kawowca to źródło kofeiny, czyli stymulanta i diuretyka, który występuje naturalnie w ponad 60 różnych roślinach. Regularnie kawę pije aż 80% społeczeństwa, doceniając jej walory smakowe, jak też właściwości, które mają pozytywny wpływ na organizm człowieka. Kofeina oddziałuje na nasz układ nerwowy, pobudza nas i zapobiega senności. Zwiększa także naszą koncentrację, dlatego jest przyjacielem studentów i osób szczególnie ciężko pracujących. Uznawana jest za tę substancję, której przypisuje się zdolność do pobudzania przemiany materii, sprzyja więc odchudzaniu i spalaniu tkanki tłuszczowej. Ponadto, zwalcza wolne rodniki, a zatem hamuje proces starzenia. Kofeina może być naszym wsparciem, jednak nie można zapominać, że oprócz dobrego działania, może być przyczyną niekorzystnych dla naszego organizmu rewolucji.
Kobiety w ciąży powinny wiedzieć, że kofeina ogranicza przyswajalność żelaza i wapnia, czyli tych minerałów, których niedobór podczas ciąży jest częstym zjawiskiem. Kawa ma działanie moczopędne i może wywoływać dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Zbyt duża ilość kofeiny przekłada się na wzmożoną nadpobudliwość i nerwowość, czego kobiety ciężarne powinny unikać.
Wiele badań i obserwacji wskazuje na to, że kobiecy spożywające dużą ilość kawy w ciąży rodzą dzieci z niższą masą urodzeniową. Może to wiązać się z wystąpieniem pewnych nieprawidłowości i problemów zdrowotnych dziecka. Niektórzy specjaliści uważają również, że duża ilość kofeiny zwiększa ryzyko wystąpienia poronień. Nie jest to jednak potwierdzone oficjalnymi wynikami badań.
OSTROŻNIE Z KOFEINĄ W CIĄŻY
Zatem pić kawę czy nie pić? Ograniczać czy całkowicie z niej zrezygnować? A może nie zmieniać swoich przyzwyczajeń i tym samym rozpoczynać każdy dzień mocnym espresso, a popołudnie uprzyjemniać sobie mleczną latte? Zbyt mała ilość badań udokumentowana wynikami, które jednoznacznie wskazywałyby na niekorzystny wpływ kawy podczas ciąży, pozwala twierdzić, że nie jest ona bardzo szkodliwa dla matki i dziecka. Jednocześnie pewne zależności pomiędzy piciem kawy i niższą masą urodzeniową dzieci, a także wpływem kofeiny na organizm człowieka skłaniają nas, aby zachować ostrożność i ograniczyć spożywanie kawowego napoju w ciąży. Umiarkowane spożycie kofeiny jest bezpieczne, jednak co właściwie oznacza „bezpieczne”? Zdania na ten temat również są podzielone. Specjaliści z Wielkiej Brytanii za bezpieczną porcję kofeiny dla ciężarnych kobiet uznają 300 mg dziennie, podczas gdy inne badania wskazują, że nie powinno się przekraczać 200 mg kofeiny na dzień. To by oznaczało, że w ciąży każdego dnia można wypijać od 2 do 3 filiżanek nie za mocnej kawy.
160 ml mocnego naparu kawy mielonej zawiera ok. 75 mg kofeiny, a 30 ml espresso dostarcza organizmowi jej 57 mg. Dodawanie mleka nie oznacza zmniejszenia tej ilości. Na zawartość kofeiny w kawie wpływ ma jej rodzaj – Arabica zawiera dwa razy mniej kofeiny niż Robusta – , stopień palenia i oczywiście jej ilością. Na uwadze trzeba mieć jednak jeszcze jedną istotną kwestię, otóż kawa nie jest jedynym źródłem kofeiny. Znajdziemy ją również w herbacie, coli i czekoladzie.
PIĆ CZY NIE PIĆ – OTO JEST PYTANIE
Nadal pozostaje pytanie, czy picie kawy w ciąży szkodzi czy też nie. W rozsądnych ilościach i nie za często na pewno nie zaszkodzi, jednak jeżeli nie jest ona niezbędną pozycją w naszym menu, warto jest z niej zrezygnować na okres ciąży i poszukać zamienników. Można spróbować kawy bezkofeinowej lub zbożowej. Smak i aromat na pewno przypadną do gustu kobietą, które piją kawę dla smaku. Jeżeli jednak trudno jest nam ten napój wyeliminować z diety, to spróbujmy przynajmniej ograniczyć jego ilość. Zamiast mocnego espresso, wybierzmy łagodniejsze cappuccino, mniejszą ilość kawy na rzecz mleka.